Hírek
2013. Július 15. 12:23, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Ritkaság a nemzeti filharmonikusok martonvásári Beethoven-estjén
Zenetörténeti ritkaság, A dicsőséges pillanat című kantáta hangzik el Kocsis Zoltán vezényletével a Nemzeti Filharmonikusok hagyományos martonvásári Beethoven-sorozatának első estjén szombaton.
A Nemzeti Énekkar (karigazgató: Antal Mátyás) és a Gyermekkórus (karigazgató: Thész Gabriella), valamint szólisták szólaltatják meg a darabot - közölte az MTI-vel Bukta Julianna sajtómenedzser.
A művet a Bécsi Kongresszusra (1814-15) összesereglő európai uralkodók (illetve képviselőik) tiszteletére rendelte Bécs városa. A zenekarra, kórusra és négy énekszólistára komponált mű hat tételből áll. A szólisták az úgynevezett hódolati kantáta hagyományának megfelelően allegorikus alakokat jelenítenek meg: az első szoprán (Szabóki Tünde) Bécs városát, a második szoprán (Csereklyei Andrea) a Jósnőt, a tenor (Horváth István) a Géniuszt, a basszus (Cser Krisztián) pedig A népek vezérét.
A kantáta szövegét Aloys Weissenbach (l766-1821) költő és orvos, a salzburgi orvosi egyetem professzora írta. Beethoven zenéje tökéletesen az alkalomhoz illő: szándékoltan hatásvadász, könnyen, érthetően közvetíti a szöveg mondanivalóját.
A szombati koncert nyitó darabja a Fidelio című operához írt, de ma már legtöbbször a II. felvonás közzenéjeként megszólaló III. Leonóra-nyitány lesz. Népszerűségének oka, hogy jóval több mint egyszerű bevezető zene: sűrített módon, szimfonikus formába öntve az egész opera eszmei üzenetét magában foglalja.
Majd az ismert zongoraművész házaspár, Klukon Edit és Ránki Dezső kisebbik fia, Ránki Fülöp játssza a B-dúr zongoraversenyt. A találkozás érdekessége, hogy Beethoven is körülbelül annyi idősen komponálta a mű első vázlatait, mint amennyi most az 1995-ben született fiatal muzsikus, aki már három-négy évesen nagy érdeklődést mutatott a zongorázás iránt és magától kezdett hallás után játszani.
Július 27-én a Coriolan-nyitány, az I. (C-dúr) szimfónia és a C-dúr (kismartoni) mise hallható a kastélykertben. Ezt a hangversenyt Antal Mátyás vezényli, közreműködik Korondi Anna (szoprán), Schöck Atala (mezzoszoprán), Alessandro Codeluppi (tenor), Blazsó Domonkos (basszus) és a Nemzeti Énekkar.
Augusztus 3-án a VIII. és az V. (Sors) szimfónia szólal meg Vásáry Tamás vezényletével, az F-dúr és G-dúr románcot Kokas Katalin (hegedű) játssza.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar elődje, az Állami Hangversenyzenekar 1958. június 22-én adta az első hangversenyt a Brunszvik-család egykori rezidenciáján, a martonvásári kastély parkjában Beethoven szobrának leleplezése alkalmából. A hagyomány ma is él: a különleges környezetben három koncert várja a zenebarátokat, teret adva pályakezdő fiatal művészeknek is.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 01. 07:49, péntek | Belföld
Nagy Márton: külső tényezők húzzák vissza a magyar gazdaságot
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől függő szektorok teljesítménye pozitív, a magyar gazdaságot külső tényezők, elsősorban a német járműipar visszaesése miatt érik sokkok
2024. November 01. 07:46, péntek | Belföld
Orbán Viktor: Magyarország egy konzervatív sziget az európai liberális óceánban
Magyarország az Európai Unió (EU) számos más tagállamával szemben nem engedte be az idegen kultúrához tartozó embereket, családbarát politikát folytat és egy konzervatív sziget az európai \"liberális óceánban\"
2024. Október 31. 07:59, csütörtök | Belföld
Közgazdász: a német gazdaság gyengélkedése jelentős mértékben fogta vissza a magyar ipari termelést
2024. Október 31. 07:58, csütörtök | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: temetőben járva gyújtsanak gyertyát katonaelődeink emlékhelyénél is!
A honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán közzétett videóban kért mindenkit, csatlakozzon a kezdeményezéséhez: temetőben járva gyújtsanak gyertyát katonaelődeink emlékhelyénél is.